• April 16, 2018

At the divisional track meet on Thursday, April 12, both the St. Patrick Catholic High School girls and boys teams placed first in the 2A division! The top four finishers in each event qualify for regionals. All photos from the event can be found here.

Full results can be found below:

Girls 4×800 Meter Relay 2A

  • Jordan Pete
  • Gabriela Patino
  • Amelie Million
  • Isabel Leatherman

Boys 4×800 Meter Relay 2A

  • Cade Meyers
  • Dominic Patino
  • Dylan Middleton
  • Jameson Thriffiley

Girls 3200 Meter Run 2A

  • Isabel Leatherman placed first (13:55.42)
  • Jordan Pete placed second (14:11.01)
  • Amelie Million placed third (14:40.93)

Boys 3200 Meter Run 2A

  • Dominic Patino placed first (12:46.95)
  • Cade Meyers placed second (12:56.95)
  • Dylan Middleton placed third (12:57.68)

Girls 100 Meter Huddles 2A

  • Abbile Badurak placed second in 19.59

Girls 100 Meter Dash 2A

  • Abbile Badurak placed first in 14.16
  • Leila Ransonet placed third in 14.50
  • Annie Torp placed fifth in 16.00

Boys 100 Meter Dash 2A

  • Bricen Rivers placed first in 12.01
  • Jaden Turner placed third in 12.73

Girls 4×200 Meter Relay 2A

  • St. Patrick placed second; team includes: Ella McLoughlin, Annie Torp, Briana Bennett and Alexa Tatum

Boys 4×200 Meter Relay 2A

  • St. Patrick placed second; team includes: Dylan Middleton, Jameson Thriffiley, Jonathan Galle and Morgan Owen

Girls 1600 Meter Run 2A

  • Isabel Leatherman placed first in 6:08.86
  • Jordan Pete placed second in 6:19.97
  • Amelie Million placed third 6:20.29

Boys 1600 Meter Run 2A

  • Dylan Middleton placed first 5:54.23
  • Dominic Patino placed second 5:59.02
  • Cade Meyers placed third 5:59.36

Girls 4×100 Meter Relay 2A

  • St. Patrick placed second; team includes: Ella McLoughlin, Annie Torp, Briana Bennett and Alexa Tatum

Girls 400 Meter Dash 2A

  • Gabriela Patino placed first in 1:06.01
  • Olivia Williams placed fifth in 1:12.82

Boys 400 Meter Dash 2A

  • Bricen Rivers placed second in 58.48
  • Tyler Gerretse placed third in 1:00.12

Girls 300 Meter Hurdles 2A

  • Ella McLoughlin placed fourth in 1:06.51
  • Carmen DeStazio placed fifth in 1:11.25

Girls 800 Meter Run 2A

  • Isabel Leatherman placed first in 2:42.94
  • Amelie Million placed second in 2:45.81
  • Jordan Pete placed third in 2:47.34

Boys 800 Meter Run 2A

  • Cade Meyers placed first in 2:22.37
  • Dominic Patino placed second in 2:23.01
  • Dylan Middleton placed third in 2:26.50

Girls 200 Meter Dash 2A

  • Gabriela Patino placed third in 28.82
  • Abbile Badurak placed fourth in 29.06
  • Alexa Tatum placed sixth in 31.59

Boys 200 Meter Dash 2A

  • Bricen Rivers placed first in 24.37
  • Jaden Turner placed third in 26.42

Girls 4×400 Meter Relay 2A

  • St. Patrick placed second; team includes: Jordan Pete, Isabel Leatherman, Grace McLoughlin and Olivia Leatherman

Boys 4×400 Meter Relay 2A

  • St. Patrick placed second; team includes: Cade Meyers, Dominic Patino, Dylan Middleton and Jameson Thriffiley

Girls Long Jump 2A

  • Makenzie Stenum placed first in 15-02.00
  • Camille Pitre placed third in 13-07.00
  • Camille Seghers placed fourth in 13-06.00

Boys Long Jump 2A

  • Bricen Rivers placed third in 19-09.50
  • Jaden Turner placed fourth in 17-10.25

Girls High Jump 2A

  • Makenzie Stenum placed first in 4-08.00

Boys High Jump 2A

  • Jonathan Galle placed third in 5-00.00

Girls Shot Put 2A

  • Tayler Ibele placed first in 30-06.00
  • Sarah Alexander placed fifth in 22-03.00

Boys Shot Put 2A

  • Ryan Hymel placed fourth in 30-10.50
  • James Frazier placed fifth in 30-06.50

Girls Discus Throw 2A

  • Tayler Ibele placed first in 95-00.50
  • Sarah Alexander placed third in 66-07

Boys Discus Throw 2A

  • Ryan Hymel placed first in 94-08.50
  • James Frazier placed third in 78-02.75

Girls Triple Jump 2A

  • Leila Ransonet placed second in 30-01.00
  • Makenzie Stenum placed fourth in 28-04.00

Boys Triple Jump 2A

  • Jaden Turner placed third in 35-07.25
  • Jonathan Galle placed fourth in 33-06.25

Girls Pole Vault 2A

  • Kendall Pitre placed first in J8-06.00
  • Olivia Leatherman placed fourth in J7-00.00
  • Annie Torp placed sixth in 6-00.00

Boys Pole Vault 2A

  • Jameson Thriffiley placed first in 7-06.00

St. Patrick Catholic High School finished with the following scores:

  • Girls – 96
  • Boys – 79

Relay Teams that qualified are the following:

  • Girls 800m, 200m, 100m, 400m
  • Boys: 800m, 200m, 400m

Congratulations to the Fighting Irish Track & Field Team on a job well done!